Chyba: Column 'FirmaId' cannot be null
Chyba:
adventist.sk
Domov           Správy           Kontakt
Správy zo sveta adventistov
 
Libanon (#43) 24.1.2014
Nové satelitné vysielanie rozširuje dosah adventistickej televízie
Nová zmluva o satelitnom vysielaní adventistického televízneho kanála v Bejrúte významne rozširuje dosah cirkevných médií v severnej Afrike a na Blízkom východe. Hope Channel Al Waad v januári uzavrel zmluvu na päť rokov so spoločnosťou Eutelsat 7 West A, čo umožňuje šírenie adventného posolstva nádeje širšiemu publiku v tejto oblasti v arabčine, turečtine a perzskom jazyku Farsi.
"Táto nová zmluva je fantastická príležitosť pre pokrok Božieho diela," povedal prezident Hope Channel Brad Thorp. "Teraz môžu sledovať Al Waad milióny a milióny domácností a počuť Božiu dobrú správu pre lepší život dnes aj vo večnosti."
Eutelsat 7 West A úzko spolupracuje s egyptským satelitným poskytovateľom Nilesat, najväčším poskytovateľom satelitného vysielania na Blízkom východe.
V programoch stanice Al Waad sú témy zamerané na zdravotníctvo, školstvo a rodinu. Stanica odvodzuje svoj názov od arabského slova pre "sľub" a Ghali dodáva, že je to "prísľub nádeje" v tomto regióne.
Stredoafrická republika (#42) 24.1.2014
Počas politických nepokojov v Stredoafrickej republike bolo zabitých niekoľko adventistov
Medzi obeťami sektárskeho násilia v Stredoafrickej republike je viacero adventistov. Jeden z nich bol zabitý pri streľbe minulý mesiac. 21-ročný Emeryc Patrick Dalikouba, syn adventistického kazateľa, bol zastrelený 21. decembra pred domom svojho otca.
Jean Jacques Gueret, predseda Cirkvi adventistov v krajine, povedal, že Dalikouba bol "mladý, živý aktívny v činnosti adventistickej mládeže." Ďalší traja mladí adventisti boli zabití vlani v apríli.
Gueret povedal, že adventisti sa nepodieľal na občianskych nepokojoch medzi kresťanskými a moslimskými skupinami.
Násilie začalo v bývalej francúzskej kolónii vlani v marci po tom, čo väčšinovo moslimská koalícia dosadila svojho vodcu, Michela Djotodia za vládcu krajiny. Tento krok vyvolal útoky kresťanských milícií. Podľa The New York Times, len v posledných šiestich týždňoch zomrelo viac ako 1000 ľudí.
Djotodia neskôr odstúpil a dočasný parlament koncom januára zvolil za dočasnú prezidentku Catherinu Samba-Panza, bývalú primátorku hlavného mesta Bangui.
Následkom násilia muselo opustiť domovy viac ako 886.000 ľudí a cca 86.000 ľudí hľadalo útočisko v susedných krajinách, uviedol The Wall Street Journal. Organizácia Spojených národov označila Stredoafrickú republiku za jedno z troch miest s nutnosťou humanitárnej pomoci. Ďalšie sú Sýria a Filipíny.
"Modlíme sa za novozvolené vedenie tejto krajiny," povedal Gueret, predseda Cirkvi adventistov v tejto krajine. "Všetci chceme, aby násilie prestalo." V tejto krajine, ktorá má 4,6 milióna obyvateľov, žije 10.600 členov Cirkvi adventistov s.d.
USA (#41) 29.11.2013
Predseda cirkvi predniesol výročnú správu o stave cirkvi
Predseda Cirkvi adventistov siedmeho dňa Ted Wilson dňa 19.11.213 predniesol správu o stave cirkvi, v ktorej pripomenul poslanie cirkvi, informoval o raste členstva a vyjadril obavy a výzvy, ktorým je potrebné čeliť.
Najvýznamnejší výročný prejav predsedu Cirkvi adventistov bol tradične prednášaný v rámci sobotného kázania, no tentokrát Wilson oslovil členov priamo prostredníctvom video-záznamu.
Wilson povedal: „najvyššou prioritou cirkvi by malo byť "oživenie", pričom citoval výrok Ellen G. Whiteovej, ktorá kedysi napísala: "Oživenie pravej zbožnosti medzi nami je naša najväčšia a najnaliehavejšia potreba."
Zhodnotil niekoľko iniciatív, ktoré boli rozbehnuté, odkedy sa stal predsedom v roku 2010, vrátane modlitebnej iniciatívy 777, ktorá pripomína členom, aby sa modlili za oživenie o 7:00 ráno a o 7:00 večer, hovoril o projekte Veľký spor vekov, v rámci ktorého bolo rozšírených viac ako 140 miliónov výtlačkov knihy "Veľký spor vekov" od Ellen Whiteovej, a spomenul nedávne otvorenie celosvetovej komplexnej zdravotno-misijnej služby.
"Vo všeobecnosti v priebehu roka sa rozprávame o určitých víziách a myšlienkach, a to najmä na výročných zasadaniach výboru GK," povedal Wilson ANN. "Avšak, je naozaj prednosťou, keď sme prišli ku koncu roka, a pred nami je ďalší rok, analyzovať a preskúmať výzvy a príležitosti, ktorým cirkev čelí všade kde sme. Koncoročná správa o stave cirkvi nám dáva príležitosť modlitebne prehodnotiť našu úplnú potrebu Krista a zdieľať výzvy do budúcnosti, keď prosíme Pána za neskorý dážď Ducha Svätého."
Vo svojom prejave Wilson uviedol štyri "duchovné neduhy", ktoré podľa neho zasahujú niektorých ľudí v cirkvi adventistov:
• strata identity adventistov siedmeho dňa u niektorých kazateľov a členov
• "rastúci príliv svetskosti" v mnohých adventistických zboroch
• "nebezpečenstvo nejednoty"
• duchovná apatia a nedostatok zapojenia
"Príliš mnohí naši kazatelia a členovia buď nedokážu rozpoznať, alebo zabudli na Božie prorocké povolanie, ktoré nám Boh dal ako cirkvi," povedal Wilson.
Čo sa týka "svetskosti", ktorá sa dostáva do cirkvi, Wilson povedal: "Zásady, ktoré kedysi adventisti opatrovali v oblasti stravy a obliekania, rekreácie a zábavy, a zachovávania soboty, sa rýchlo stávajú minulosťou."
Wilson smutne skonštatoval, že historickú oddanosť cirkvi k zdravému životu neprechováva príliš mnoho členov. "Keď sa adventistické zdravotné posolstvo, ktoré uznávajú mnohí úprimní ľudia na celom svete, znemožňuje ako neúčiné, alebo keď je považované za legalizmus alebo fanatizmus, a nie za nádherný dar od milujúceho Stvoriteľa, niečo je tragicky zlé."
Pokiaľ ide o jednotu Cirkvi, znovu citoval Ellen Whiteovú, ktorá napísala: "V jednote je sila cirkvi."
Wilson povedal, že Boh dal Cirkvi adventistov "božsky inšpirovanú organizáciu" a "zásady zvané cirkevné smernice", ktoré pomáhajú udržať cirkev pohromade "ako celosvetovú rodinu."
Neskôr dodal: "Modlím sa, aby každý z nás odložil nabok svoje osobné názory pre dobro tela Kristovho, a aby sme spoločne kráčali vpred do Božieho kráľovstva.
Pokiaľ ide o duchovnú apatiu, Wilson povedal, že členovia cirkvi nemôžu duchovne rásť bez aktívneho zapojenia do života cirkvi a činností v rámci pobožností. "Musíme skúmať naše životy, aby sme sa uistili, že Boh živo pracuje v nás, a to hovorím aj pre seba.
"Bratia a sestry, obraciam sa na Vás s úprimnou výzvou, aby ste urobili plné, kompletné, celkové zasvätenie Kristovi," povedal Wilson predtým ako ukončil svoj prejav modlitbou, prosiac Boha, aby požehnal členov cirkvi adventistov a iných, ktorí hľadajú "pravdy Biblie."
USA - Nemecko (#40) 25.10.2013
Film o stvorení, ktorý zdôrazňuje identitu cirkvi bude nástrojom evanjelizácie v roku 2014
27-minutový, profesionálne vyrobený film, ktorý výkonný výbor generálnej konferencie predstavil na premiére 22.10.2013, s názvom “The Creation: The Earth is a Witness,” (Stvorenie: Zem je svedok) bude jedným z kľúčových evanjelizačných projektov na rok 2014.
"Tento neuveriteľný projekt bude požehnaním pre každý jeden zbor na celom svete, ktorý je schopný ho premietnuť," povedal predseda GC Ted Wilson 350 zúčastneným pastorom a iným delegátom výročného zasadania Rady GC, ktorí sledovali film, ktorý ukazuje začiatky Zeme deň za dňom. Film bol natočený a zostrihaný vo filmovej kvalite.
Okrem toho, že tento film, ktorý pripravoval adventistický filmár Henry Stober 4 roky, môže osloviť neveriacich, môže tiež vyslať jasnú správu niekoľkým kritikom vnútri cirkvi, ktorí spochybňujú základnú náuku a vieru adventistov siedmeho dňa v doslovné, šesťdňové stvorenie.
Film bol pôvodne projekt, ktorý Stober pripravoval pre svoj miestny zbor v nemeckom Norimbergu. Študoval fotografiu rok v Kanade, a potom cestoval po piatich kontinentoch, pretože chcel predstaviť Božiu lásku a jeho jedinečnú tvorivú silu.
Tento film videlo viac ako 70.000 ľudí v deviatich krajinách.
"Nikdy som si nepomyslel, že film sa dostane do celého sveta," povedal 46-ročný Stober, po premiére na Generálnej konferencii.
Film predstavil Williams Costa ml., riaditeľ oddelenia komunikácií, ktorý za projekt bojoval.
Citujúc z knihy Genesis 1,1, Costa povedal: "Musíme svetu hlásať túto prorockú pravdu", a neskôr dodal: "Neviem, prečo mnohí veriaci ľudia majú problém veriť, že svet bol stvorený za šesť dní."
USA (#39) 25.10.2013
Počet členov cirkvi sa blíži k 18 miliónom
Cirkev adventistov siedmeho dňa sa aj naďalej teší dramatickému rastu v južnej Ázii, Latinskej Amerike a Južnej Afrike, vďaka čomu sa počet členov na celom svete priblížil k 18 miliónom.
V minulom roku bolo zaznamenaných viac ako 1,1 milióna krstov, pričom najväčší počet obrátených bol vo Východo-strednej africkej divízii.
"Každý deň sa v priemere k cirkvi pripojí 3052 ľudí. Každú hodinu je pokrstených 127 ľudí. Každú minútu sú to dve osoby. A chválime za to Boha“, povedal" G.T. Ng, výkonný tajomník cirkvi adventistov na výročnom zasadaní Rady GC v Silver Spring, Maryland, USA.
Podľa správy tajomníka, národy na severnej pologuli zažívajú pomalý rast, ale adventistická populácia je na vzostupe na mnohých miestach južnej pologule.
CCa 6,6 mil. členov žije v Afrike, 5,8 mil. ich žije v Latinskej Amerike a 3,4 mil. v Ázii.
Najrýchlejšie rastúce únie v rokoch 2003 - 2012 boli v Indii, Bangladéši, Zambii, Ugande, južná Strednej Amerike, Zimbabwe, Malawi a v Pakistane.
Medzi únie, ktoré dosiahli tempo rastu menej ako 12 percent za obdobie 10 rokov patrí Južné Nemecko, Poľsko, Japonsko, Maďarsko, Švajčiarsko, Nový Zéland, Rakúsko, Portugalsko a Austrália.
15 únií, v ktorých členstvo klesá najrýchlejšie je v Euro-Ázijskej, Trans-Európskej a Inter-Európskej divízi.
Karibik (#38) 25.10.2013
Starší zborov v Inter-Americkej divízii dostali oprávnenie krstiť počas historickej udalosti
Tisíce adventistických starších alebo laických kazateľov v Inter-Americkej divízii boli dočasne oprávnení krstiť nových veriacich koncom septembra počas vyvrcholenia 9-mesačnej laickej evanjelizácie v tomto regióne. Iniciatíva s názvom "Rok laikov" splnomocnila laických členov a podporila ich úsilie v prospech života a rastu cirkvi.
V Inter-Americkej divízii je viac ako 15.000 zborov a menej ako 3200 pastorov, teda jeden kazateľ sa v priemere stará asi o päť zborov. Preto 50.000 starších, ktorí pôsobia v tejto oblasti sú dôležitou súčasťou cirkevného života a rastu, povedal Hector Sanchez, tajomník kazateľského oddelenia v Inter-Americkej divízii.
Dany Santos, hlavný starší zo zboru v meste Guatemala, bol jedným z 248 starších v Guatemale, ktorí v sobotu pokrstili 1662 nových členov. Santos vedie rehabilitačný domov Orion, ktorý prevádzkuje cirkev v snahe pomôcť ľuďom závislým na drogách a alkohole. „Pokrstiť 31 ľudí z tohoto domova, ktorí bojovali so závislosťou bolo veľmi dojemné“, povedal.
Podľa správ z cirkevnej administratívy, starší zborov pokrstili takmer 2000 ľudí v Paname, Kostarike, Nikarague a Salvádore. Ďalších 600 bolo pokrstených na Kube a stovky sa pripojili k cirkvi v Dominikánskej republike a Haiti. Starší pokrstili nových členov aj na Bahamách, Svätom Vincentovi, západnej Venezuele a na Jamajke a v iných krajinách.
Inter-Americká divízia hlási viac ako 3,6 milióna členov. Oblasť zahŕňa Karibik, Mexiko, Strednú Ameriku a päť najsevernejších krajín Južnej Ameriky.
Guam (#37) 27.9.2013
Vysielač adventistického rádia na ostrove Guam bol modernizovaný
Modernizácia za 2,9 milióna dolárov, ktorá bola ukončená v septembri 2013 na vysielači Adventist World Radio (AWR) na ostrove Guam zahŕňa novú rádiovú vežu a vysokofrekvenčnú záclonovú anténnu sústavu určenú pre lepší diaľkový prenos. Táto modernizácia rozšíri záber rádiového vysielania naprieč Áziou. Zároveň umožní prenášať súčasne viacero programov pre poslucháčov vo viacerých krajinách počas príslušnej časovej špičky (prime time).
V prvej fáze modernizácie, ktorá bola dokončená v minulom roku, bola premiestnená jedna z existujúcich veží tak, aby bolo pripravené miesto pre novú anténu. Počas druhej fázy bolo aplikovaných 822 ton betónu na základy novej 70-metrovej rádio antény.
Pracovníci AWR považujú modernizáciu za "zásadný krok", ktorý umožní poslucháčom v kľúčových krajinách, ako je Čína a Severná Kórea prijímať kvalitnejšie signály a naladiť vysielanie v hlavnom vysielacom čase.
Stavebný projekt trval dva roky, aj keď takýto projekt bežne trvá päť rokov. Brook Powers , hlavný inžinier AWR Guam, povedal, že "videl Božiu ruku ako vedie tento projekt".
Prezident AWR Dowell Chow vyjadril poďakovanie konštrukčnému tímu a „mnohým štedrým darcom“, ktorí prispeli do projektu. Štúdio Guam v súčasnej dobe ponúka programy o zdraví, rodine a duchovnom živote v 34 jazykoch po celej Ázii a zasahuje potenciálnych 3,5 miliardy poslucháčov v krajinách ako je Čína, Severná Kórea, Mjanmarsko a Vietnam, kde je tradičný spôsob evanjelizácie ťažký. Štúdio je v prevádzke 26 rokov.
Keňa (#36) 27.9.2013
Adventická rodina bola zasiahnutá teroristickým útokom v Nairobi
Manžel členky Cirkvi adventistov z Nairobi bol zabitý počas teroristického útoku v nákupnom centre Westgate, v ktorom bolo zabitých viac ako 60 osôb a viac ako 170 zranených. Harun Oyieke bol manželom profesorky na univerzite v Nairobi.
K útoku došlo asi o 11. hodine v sobotu. 10 až 15 teroristov vyzbrojených automatickými zbraňami a granátmi zaútočilo na nákupné centrum a zabilo vyše 60 ľudí, pričom najmenej 170 ďalších bolo zranených. V čase písania tejto správy bolo podľa Červeného kríža stále nezvestných najmenej 50 ľudí.
Medzi zabitými sú štátni príslušníci Juhoafrickej republiky, USA, Ghany, Francúzska, Holandska, Austrálie, Británie, Číny, Indie a Kanady. O život prišlo aj niekoľko členov kenskej polície a armády, keď sa pri útoku pokúsili zachrániť rukojemníkov. Ďalší boli zranení.
Obliehanie pokračovalo do pondelka večer (23.9.), kedy do centra prenikli kenské sily a oslobodili zostávajúcich rukojemníkov. K zodpovednosti za útok sa prihlásili militanti somálskej islamistickej organizácie Al-Shabaab.
Kenský prezident Uhuru Kenyatta, ktorý pri útoku prišiel o svojho synovca a jeho snúbenicu, odsúdil teroristov. Povedal, že jeho vláda nedovolí zlomiť jednotu krajiny po náboženskej línii.
Keňania reagovali na útok tým, že darovali krv pre zranených a podporovali ich povzbudivými správami. Národná krvná banka prekročila svoj ročný priemer 4000 litrov. Za dva dni sa vyzbieralo viac než 600.000 dolárov. Cirkev adventistov v Keni prispela šekom v hodnote 12.000 dolárov. Vice prezident William Ruto povedal, že Keňania porazili zlo láskavosťou.
USA (#35) 30.8.2013
Na Floride sa konalo medzinárodné stretnutie ASI
Na stretnutí adventistických laikov združených v organizácii ASI, ktoré sa konalo v auguste v Orlande na Floride sa vyzbieralo 1,3 milióna dolárov pre misijné projekty podporované ASI.
Získané peniaze však sú len jedným náznakom oddanosti členov pre dielo cirkvi. Súčasťou stretnuia bol deň kázania a vyučovania na tému „Oživenie a reformácie“. Evanjelista Mark Finley, autor úloh sobotnej školy na 3. štvrťrok, viedol sobotné štúdium 10.8.2013. Osobná reformácia vždy nasleduje za osobným oživením, povedal Finley a „pozostáva zo zmeny návykov, postojov a myšlienok, ktoré vedú k novému životnému štýlu.“
Traja vedúci predstavitelia ASI sobotu ráno spoločne predstavili aplikáciu „ASI Evangelism“, dostupnú pre zariadenia Apple a zariadenia s operačným systémom Android. Bezplatný softvér zahŕňa prezentáciu “New beginnings”, plus pomocné nástroje k evanjelizácii. K dispozícii je tiež známa séria biblických lekcií „Discover” z Voice of Prophecy a zdroje od adventistických rečníkov zamerané na pomoc laickým členom pri zdieľaní posolstva cirkvi.
V popoludňajších hodinách sedem predstaviteľov Cirkvi adventistov s.d. sa zúčastnilo panelovej diskusie o úlohe Biblických proroctiev v živote Cirkvi. Na diskusii, ktorú viedol zástupca misijnej školy Weimar Don Mackintosh, sa zúčastnil Predseda Wilson, evanjelista Finley ; Dr Andetta Hunsaker z Harvard Medical School, evanjelista CD Brooks, Ed Reid, asistent predsedu AWR pre rozvoj, a spisovateľ a právnik Lewis Walton. „Druhý príchod musí byť zakorenený v našom vlastnom vzťahu s Kristom,“ povedal Wilson v odpovedi na otázku. „Keď cestujem, snažím sa silne zdôrazňovať druhý príchod. Každé kázanie, ktoré kážeme by malo nejakým spôsobom naznačiť blízkosť druhého príchodu Ježiša Krista.“
Na Medzinárodnom stretnutí ASI sa zúčastnilo viac ako 200 vystavovateľov a prebiehalo päť sérií seminárov na rôzne misijné témy. Počas prvého večera, predseda ASI Frank Fournier pripomenul členom, aby nasledovali najvyšší príklad pri svojej službe v organizácii a misijných snahách. "Tým, že hľadíme na Ježiša, sa meníme. A musíme naňho hľadieť oveľa viac, než to robíme," povedal Fournier.
Venezuela (#34) 30.8.2013
Adventisti vo Venezuele sa zapojili do masívnej akcie pre komunitu v Caracase
Vedúci predstavitelia Cirkvi adventistov siedmeho dňa v Caracase, vo Venezuele, hovoria, že týždenná séria služobných činností mala najväčší komunitný dopad v dejinách Cirkvi adventistov v tejto oblasti. Viac ako 3000 členov cirkvi vyrazilo do ulíc hlavného mesta, aby sa podelilo s ľuďmi o posolstvo nádeje, prinieslo úsmev a poskytlo pomoc v základných potrebách.
Vedúci cirkvi a členovia z 88 adventistických zborov v Caracase spoločne pracovali pri čistení ulíc, ponúkali strihanie vlasov, kŕmili bezdomovcov, navštívi viac ako 1000 ľudí v nemocniciach a ponúkali prázdninovú biblickú školu pre viac ako 3000 detí. Bolo darovaných viac ako 100 litrov krvi, bolo vysadených takmer 300 stromov, poskytli sa tisíce bezplatných zdravotných prehliadok, zubné ošetrenie, konali sa desiatky prezentácií o zdravotnej prevencii a rodine, a boli skrášlené desiatky parkov.
Celotýždňová udalosť vyvrcholila v sobotu popoludní 10. augusta, kedy sa viac ako 6000 členov cirkvi zišlo na námestí Plaza Caracas, aby spoločne chválili a oslavovali Pána.
V Caracase žije približne 17.000 adventistov a mesto má cca 5,2 milióna obyvateľov.
Sýria (#33) 28.6.2013
ADRA pokračuje v pomoci sýrskym utečencom
Adventistická agentúra pre pomoc a rozvoj (ADRA) ponúkla pomoc stovkám rodín utečencov, ktorí unikajú pred prebiehajúcim konfliktom v Sýrii s cieleným zameraním na neregistrovaných utečencov.
Počas uplynulého roka ADRA ponúkla peňažnú pomoc viac ako 100 rodinám, ktorá im pomôže uhradiť nájomné v susednom Jordánsku, povedal Thierry Van Bignoot, riaditeľ krízového riadenia ADRA.
Agentúra taktiež spolupracuje s vládou Nemecka v distribúcii zimného oblečenia medzi cca 3.500 rodín žijúcich v utečeneckom tábore Al Zaatari v gubernii Mafraq v Jordánsku.
Už dva roky utečenci utekajú pred sýrskou občianskou vojnou, v ktorej podľa Organizácie Spojených národov zahynulo viac ako 70.000 ľudí. Viac ako 1,5 milióna ľudí utieklo zo svojho domova, mnohí do Jordánska, Libanonu a Turecka. Podľa odhadov organizácie ADRA je toto číslo ešte vyššie, pretože mnohí sa neregistrovali kvôli obavám z trestu.
Odhaduje sa, že viac než 70 percent utečencov sú ženy a deti. Mnohí muži ostali v Sýrii.
Kirgizsko (#32) 28.6.2013
V Kirgizsku Cirkev adventistov vysvätila prvého domáceho kazateľa
V júni 2013 bol v stredoázijskej krajine Kirgizsko vysvätený prvý kazateľ z domáceho obyvateľstva.
Talgat S. Kubegenov, bývalý policajt, bol vysvätený v priebehu misijnej konferencie v Tokmoku v provincii Chuy 14. júna. 39-ročný Kubegenov už slúžil ako pastor v dvoch zboroch a od roku 2010 pracoval ako tajomník a pokladník cirkevnej misie v Kirgizsku
Kubegenov je absolventom Akadémie ministerstva vnútra a do cirkvi vstúpil v roku 2002. V roku 2005 bol vysvätený ako starší v miestnom zbore a v roku 2008 ho Cirkev adventistov zamestnala ako priekopníka globálnej misie.
Kirgizsko, ktoré susedí s Čínou, je bývalá sovietska republika. Stalo sa samostatným štátom v čase keď sa Sovietsky zväz rozpadol v roku 1991. Mnoho občanov pracuje v baníctve a poľnohospodárstve. V súčanosti má zhruba 5,5 milióna obyvateľov. Prevažná väčšina obyvateľov sú moslimovia, a mnoho ich je príslušníkov ruskej pravoslávnej cirkvi.
Cirkev adventistov v Kirgizsku má dnes takmer 800 členov a prevádzkuje jednu základnú školu v južnej únijnej misii.
Kuba (#31) 31.5.2013
Adventisti na Kube používajú baseball ako misijný nástroj
Na Kube je baseball už dlho populárnym športom. No liga baseballových tímov prináša nových členov aj do cirkvi, hovoria miestni predstavitelia Cirkvi adventistov s.d.
Tričká a čiapky nemusia byť vždy zosúladené, a sú tam aj iné problémy, ale kubánski adventisti zistili, že baseball je ideálny misijný nástroj. Kľudná povaha hry dokonca prilákala miestneho vládneho úradníka, ktorý vyslovil privítaciu reč.
"Hry sa konajú s ohľadom na všetky strany, členovia tímu sa pred hrou modlia. Boje a drsné reči, ktoré sú niekedy spojené s inými ligami, v adventistických praktikách a súťažiach nenájdete," povedala Dayami Rodriguez, riaditeľka komunikácie pri kubánskom únijnom združení.
Pokojná atmosféra pritiahla aj ne-adventistov, ktorí sa chceli zúčastniť. Cirkevní predstavitelia ich účasť povolili, ale s nasledovnými podmienkami: hráči musia preukázať dobré správanie, ich reč a postoje musia byť v súlade s adventistickými normami, a všetci hráči sa denne zúčastnia na biblických seminároch - ráno aj večer.
Prihlásili sa aj niektorí diváci, ktorí sa chceli dozvedieť viac. Mladí ľudia sa predstavili ako adventisti siedmeho dňa, a pozvali záujemcov na večerné prednášky. Výsledkom tohto úsilia bolo, že v prvom roku odovzdalo svoje srdce Pánovi 28 ľudí. V minulom roku prijalo kresťanský záväzok 100 ľudí, keď sa hry a misijná práca konali v meste Palmarito, v Holguine, vo východnej časti Kuby.
Miestne orgány najprv nechceli povoliť, aby náboženská skupina využívala miestne športové zariadenia, ale napokon povolili, a dobrovoľníci vyčistili vyznačenú plochu pre hru. Na otvorení podujatia sa dokonca zúčastnil miestny prvý tajomník komunistickej strany a predniesol uvítaciu reč. Potom sa k nemu pripojil predseda cirkvi adventistov s.d. na Kube a ďalší kazatelia.
Cirkev adventistov siedmeho dňa pôsobí na Kube od roku 1905. Podľa cirkevných štatistík je na Kube viac ako 31.000 pokrstených členov, ktorí sa schádzajú v 297 zboroch. Tento ostrovný štát má cca 11 miliónov obyvateľov.
USA (#30) 31.5.2013
Výročná správa upozorňuje na zhoršenie slobody vyznania na celom svete
Tohtoročná správa americkej komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF) znepokojila adventistických expertov na ľudské práva kvôli rastúcim prejavom štátom podporovanej alebo tolerovanej neznášanlivosti voči menšinovým náboženským skupinám po celom svete.
"Znovu vidíme, že podmienky pre náboženské menšiny, medzi ktoré v mnohých krajinách patria aj adventisti siedmeho dňa, môžu byť skutočne veľmi ťažké a na mnohých miestach sa situácia zhoršuje," povedal Dwayne Leslie, riaditeľ pre legislatívne záležitosti cirkvi adventistov siedmeho dňa.
Medzi krajiny vyžadujúce osobitnú pozornosť (CPCs), kde porušovanie náboženskej slobody je definované ako "systémové, pretrvávajúce a neslýchané", a zahŕňa mučenie, dlhodobé väznenie bez obvinenia, zmiznutie osôb" a iné závažné odoprenie nároku na život, slobodu alebo bezpečnosť osôb boli znovu zaradené: Barma, Čína, Eritrea, Irán, Severná Kórea, Saudská Arábia, Sudán a Uzbekistan. Tento rok do tejto kategórie pribudli: Egypt, Irak, Nigéria, Pakistan, Tadžikistan, Turkménsko a Vietnam.
Medzi krajiny označené v správe ako krajiny 2. radu, kde sa vyskytujú "negatívne trendy, ktoré by mohli vyústiť do závažného porušovania náboženskej slobody" patrí Afganistan, Azerbajdžan, Kuba, India, Indonézia, Kazachstan, Laos a Rusko.
V malej tretej skupine je zoznam krajín sledovaných komisiou pre porušovanie náboženských slobôd. Na zozname je Bahrajn, Bangladéš, Bielorusko, Etiópia, Turecko, Venezuela a tiež západná Európa.
Západná Európa sa v posledných rokoch stala terčom kritiky kvôli potláčaniu náboženských prejavov medzi menšinovými vyznaniami. Zákony vo Francúzsku a Belgicku zakazujú burky a iné celotvárové závoje. Švajčiarsko zakázalo výstavbu nových minaretov, alebo modlitebných veží na vrchole moslimských mešít. V tomto regióne sa tiež objavujú tzv. zákony zakazujúce osočovanie náboženských organizácií, ktoré podľa odborníkov na náboženskú slobodu môžu celosvetovo obmedziť slobodu náboženského prejavu.
Afrika (#29) 31.5.2013
V Západo-Centrálnej Africkej divízii vznikajú štyri nové únie
Cirkev adventistov siedmeho dňa v stredozápadnej Afrike bude mať tento rok štyri nové administratívne jednotky – únie. Tento krok si vyžiadal rast členstva v regióne a potreba strategického plánovania v miestnych oblastiach.
Toto rozhodnutie, ktoré nadobudne účinnosť 31. decembra zahŕňa nové únie v Ghane, Kamerune, Nigérii, a rozdeľuje Sahelskú únijnú misiu do dvoch oblastí, čo podľa cirkevných predstaviteľov pomôže ušetriť vysoké náklady na cestovanie v tomto regióne.
"Súčasná štruktúra vo všetkých štyroch úniách kládla nezvládnuteľné nároky na pracovníkov únie, a obmedzovala ich prítomnosť a účinnosť v oblastiach, v ktorých slúžili," povedala Rosa Banks, styčná pracovníčka cirkevnej správy v Afrike. "Rozdelenie týchto území poskytne strategickú výhodu pre plnenie poslania Cirkvi," povedala.
Únijné združenie v Ghane má takmer 397-tisíc členov, čo je viac než súčet členstva oboch európskych divízií.
V Nigérii, najľudnatejšej krajine Afriky, budú namiesto dvoch únijných misií tri únie, jedna z nich bude únijným združením.
"Ukázalo sa, že miestna evanjelizácia cirkvi je najúčinnejší model evanjelizácie," povedal G.T. Ng, tajomník GC CASD. "Členovia sú najdôležitejšími aktívami cirkvi. Kazatelia sa okrem svojej tradičnej úlohy krstiteľov musia stať aj školiteľmi a majú mať pripravený program učeníctva pre nových členov."
Západo-Centrálna Africká divízia, so sídlom v Abidjane v Pobreží Slonoviny, je domovom asi 866.000 členov. V súčasnej dobe má šesť únií, no po reorganizácii v tomto roku ich bude mať 10.
USA (#28) 26.4.2013
Jarné zasadnutie delegátov GK v Battle Creeku pri príležitosti 150. výročia založenia cirkvi
Dňa 12. a 13. apríla 2013, pri príležitosti 150. výročia založenia Cirkvi adventistov siedmeho dňa sa delegáti cirkvi stretli v obnovenom zhromažďovacom dome, kde priekopníčka a prorokyňa cirkvi Ellen Whiteová raz hovorila 10 hodín o Veľkom spore.
Druhá zhromažďovacia budova sa nachádza v areáli historickej adventistickej dediny v Battle Creeku, ktorá bola rodiskom cirkvi adventistov.
Delegáti dostali rýchlokurz o adventistickej histórii, vrátane niektorých neznámych udalostí okolo zakladania cirkvi, so silnou výzvou, aby sme sa poučili z minulosti a predovšetkým oživili nadšenie raných adventistov z očakávania druhého príchodu Ježiša Krista.
"Nikdy nesmieme stratiť pocit, že [Ježišov druhý príchod] je blízko," povedal delegátom historik Cirkvi adventistov Jim Nix. "To je to, v čo naši priekopníci vrúcne verili."
Ted Wilson počas kázne sobotu 13. apríla 2013 povedal: "Toto je veľmi smutné výročie. Už sme mali byť doma! Pán chcel prísť už dávno predtým. Prečo by sme mali oslavovať ďalšie výročia, keď sme mohli byť už v nebi?"
V piatok napoludnie sa delegáti zúčastnili položenia základného kameňa dvoch nových budov v areáli historickej adventistickej dediny - repliky prvého cirkevného nakladateľstva a prvého inštitútu zdravotnej reformy v Battle Creeku.
Formálna organizácia viedla k celosvetovému rastu cirkvi. Pri oficiálnom založení v roku 1863 mala cirkev adventistov 3.500 členov. Na prelome storočia ich už bolo 75.000 po celom svete - v Amerike, Európe, južnom Tichomorí a v ďalších tzv. "misijných poliach." Dnes má Cirkev adventistov s.d. cca 17 miliónov členov v 209 krajinách.
Rumunsko (#27) 26.4.2013
Adventisti v Rumunsku rozbehli "karaván slobody" na obranu náboženskej slobody
Keďže rumunskí zákonodarcovia zvažujú zmeny v ústave, Cirkev adventistov siedmeho dňa sponzoruje masovú podporu náboženskej slobody maratónom mítingov na mestských radniciach, prednáškami na univerzitách a medzicirkevnou diskusiou.
V tejto východoeurópskej krajine, kde viac ako 85 percent obyvateľov vyznáva vieru východnej pravoslávnej cirkvi, adventisti chcú zdôrazňovať význam náboženskej slobody kľúčovému publiku. Adventistický "karaván slobody 2013" spolu s odborníkmi na právo sa minulý mesiac objavil na akciách vo vyše 20 mestách.
Hlavné zmeny v ústave by sa mali týkať role prezidenta a spôsobu nominácie prezidenta premiérom.
Avšak niekoľko aktivistov tiež volá po zavedení štátneho náboženstva pravoslávnej cirkvi. Aj keď odborníci tvrdia, že nie je pravdepodobné aby sa tento návrh stal zákonom, rumunská ústava až do roku 1923 definovala pravoslávnu cirkev ako oficiálnu štátnu cirkev. Rôzne pokusy v priebehu niekoľkých rokov o znovuzavedenie štátneho náboženstva tejto cirkvi boli parlamentom zamietnuté.
V Rumunsku žije približne 21 miliónov obyvateľov. Je tam asi 67.000 členov cirkvi adventistov. Rumunský televízny kanál Speranta TV (filiálka Hope Channel) má jedno z najlepších pokrytí spomedzi cirkevných médií, ktorý môže sledovať zhruba 80 percent rumunských domácností. Adventistické rádio je tiež široko dostupné po celej krajine.
USA (#26) 26.4.2013
Americký súd dáva zelenú pre proces adventistu v otázke diskriminácie na pracovisku
Federálny odvolací súd USA uznal právo adventistu - vodiča školského autobusu v štáte Louisiana na opätovné súdne konanie vo veci diskriminácie na pracovisku kvôli sväteniu soboty.
Robert Antoine podal návrh proti svojmu bývalému zamestnávateľovi - First Student Inc, čo je najväčšia spoločnosť prevádzkujúca školské autobusy v Severnej Amerike, vo veci diskriminácie.
Aj keď vodič informoval svojich nadriadených a žiadal, aby nemusel pracovať v piatok večer, súd zistil, že jeho zamestnávateľ nevyhovel jeho žiadosti o výmenu služby. Vodič riadne oznámil svoju neprítomnosť v piatok večer, ale neskôr bol prepustený kvôli absencii.
V novembri 2011 okresný súd prípad Roberta Antoinea zamietol. Avšak rozhodnutie vyššieho odvolacieho súdu z Apríla 2013 znamená, že prípad sa môže posunúť vpred.
"To naznačuje, aké ťažké je vôbec získať možnosť prejednania prípadu," povedal Todd McFarland, ktorý slúži ako právny zástupca cirkvi adventistov v Marylande a zastupoval Antoinea v septembri. "Mnohokrát len získať proces znamená mať napoly vyhraté."
Adventisti siedmeho dňa svätia biblickú sobotu od západu slnka v piatok do západu slnka v sobotu.
Federálny zákon USA hovorí, že zamestnávateľ musí urobiť "rozumné opatrenia" v prospech náboženských pravidiel zamestnancov, ak to nespôsobí "neprimerané ťažkosti."
Libanon (#25) 29.3.2013
Komunitné centrum v Libanone podčiarkuje vzkriesenie adventistickej univerzity
Blízkovýchodná univerzita cirkvi adventistov siedmeho dňa vo februári 2013 otvorila komunitné centrum mimo svojho areálu, čo je krok, ktorý podčiarkuje služby, ktoré adventisti ponúkajú pre svojich susedov, potom, ako sa dlho snažili udržať svoju inštitúciu po skončení občianskej vojny v Libanone.
Komunitné centrum For Your Life, vzdialené dva kilometre smerom dole od areálu univerzity, ponúka kurzy v oblasti zdravia, varenia, umenia, hudby a počítačov. Už viac ako 600 ľudí sa zúčastnilo zdravotných kurzov sponzorovaných organizáciou
Weimar Center of Health and Education zo Spojených štátov.
Dekan univerzity Leif Hongisto povedal: "Som absolútne nadšený z nového centra. Nebolo isté, či ho ľudia podporia, alebo či sa mu dostane také vrelé prijatie. Boh skutočne požehnáva tieto snahy o opätovné spojenie tejto komunity s prvými osadníkmi," povedal o prvých adventistických prisťahovalcoch, ktorí sa v tejto oblasti usadili v roku 1939.
Univerzita zažíva vzkriesenie po rokoch rekonštrukcií. Areál bol po libanonskej občianskej vojne (1975-1990) v troskách.
Homer Trecartin, predseda Blízkovýchodnej a severoafrickej únie cirkvi adventistov hovorí, že areál prešiel dramatickou zmenou od čias, kedy slúžil ako tajomník a pokladník únie.
"Mali ste to tu vidieť pred 12 rokmi. Väčšina budov bola zbombardovaná a žili v nich vtáky a ďalšie zvieratá. Na internáte bol jeden študent. Len niekoľkí učitelia boli adventisti."
Prestavba odštartovala asi pred desiatimi rokmi. "Teraz je vzrušujúce a nádherné miesto," povedal Trecartin o areáli s výhľadom na Bejrút a Stredozemné more.
V škole teraz študuje 250 študentov z 23 krajín.
Univerzita má v Libanone dlhú a uznávanú históriu. Nachádza sa na vrchole kopca Sabtieh. "Sabtieh" je arabské slovo, ktoré znamená "svätitlia soboty". Kopec bol tak pomenovaný po adventistoch, ktorí založili túto školu na úpätí hory Mount Lebanon v roku 1939.
Inštitúcia získala štatút univerzity v roku 2001.
Návštevnosť školy sa zlepšila v roku 2007, kedy sa sídlo únie presťahovalo späť do Libanonu po tom, čo bolo 20 rokov na Cypre.
Univerzita ponúka programy v oblasti podnikania - vrátane MBA, v oblasti filozofie a teológie, vzdelávania, grafickom dizajne, počítačovej vedy a v angličtine. Takisto ako jediná v adventistickom školstve ponúka program arabského jazyka. V minulom roku sa škola prijala prvých študentov prostredníctvom programu Adventist Colleges Abroad.
Trecartin povedal, že univerzitný objekt je opäť plný adventistických rodín a detí. Všetci univerzitní učitelia na plný úväzok sú adventisti siedmeho dňa.
Pakistan (#24) 29.3.2013
V Pakistane dav vypálil domy Kresťanov
Obyvatelia kresťanského spoločenstva vo východnom Pakistane, medzi nimi aj adventisti siedmeho dňa, sú otrasení po tom, čo dav zapálil ich domovy a firmy v reakcii na údajné urážky proti Mohamedovi.
Nepokoje začali potom, čo sa rozšírili správy že mladý kresťanský muž sa dopustil rúhania proti prorokovi Islamu. Do 9. marca sa situácia vystupňovala a tisíce demonštrantov začali zakladať požiare na majetku kresťanov v okolí Lahore.
Zatiaľ čo niektorí obyvatelia utrpeli zranenia, neboli žiadne straty na životoch. Väčšina kresťanov ušla pod hrozbami násilia a na základe policajnej výzvy, povedal zástupca cirkvi adventistov v Pakistane.
Avšak majetok Cirkvi a domovy adventistov utrpeli "obrovské škody," povedal cirkevný predstaviteľ. Prenajatý dom miestneho kazateľa Afzala Bhattiho a jeho rodiny bol zničený spolu s domami a osobnými vecami najmenej 40 adventných rodín.
Spevníky, Biblie a ozvučenie miestneho zboru Cirkvi adventistov boli spálené, ale samotná budova utrpela len menšie poškodenie vodou pri hasení požiaru v okolí.
Podľa správy Associated Press bolo zapálených najmenej 170 domov a firiem.
Bhatti a jeho manželka, Parveen, sa vrátili nasledujúci deň po nepokojoch, aby upokojovali a modlili sa s postihnutými členmi spoločenstva. Neskôr začali obnovovať svoj život zakúpením potrieb pre prácu, štúdium a službu.
V polovici marca vláda štátu Pandžáb sľúbila, že odškodní všetky dotknuté rodiny sumou asi 2.000 dolárov. Neskôr federálna vláda Pakistanu prisľúbila ďalších 5.000 dolárov na jednu rodinu.
Menej ako päť percent Pakistancov sú kresťania, a rúhanie proti Koránu alebo prorokovi Mohamedovi môže viesť k trestu smrti.
Indonézia (#23) 22.2.2013
Predseda GK CASD Ted Wilson navštívil Indonéziu
Predseda cirkvi adventistov siedmeho dňa Ted N. C. Wilson na stretnutí s indonézskym prezidentom Susilom Bambangom Yudhoyonom dňa 12. februára pochváli cieľ vlády podporovať náboženskú slobodu v tejto juhovýchodnej ázijskej krajine.
Wilson novinárom povedal, že bol ohromený rastúcou indonézskou ekonomikou, ale že prezident Yudhoyono " si je tiež vedomý, že je potrebné robiť viac vecí" pre jeho ľud. "Cirkev je odhodlaná pomáhať každým možným spôsobom: sociálne, mentálne, fyzicky, a, samozrejme, duchovne," povedal Wilson.
Wilson navštívil Indonéziu minulý týždeň na žiadosť miestnych cirkevných predstaviteľov, aby sa zúčastnil na oslave dlhej histórie cirkvi adventistov v tejto krajine. Cirkev adventistov v Indonézii prevádzkuje niekoľko zdravotníckych organizácií a škôl. Štyri nemocnice každoročne ošetria viac ako 100.000 pacientov, a v 372 školách je zapísaných asi 40.000 študentov.
V Indonézii, kde väčšina obyvateľov je moslimského vierovyznania, je približne 250.000 členov cirkvi adventistov.
Wilson sa počas svojej návštevy zúčastnil na otvorení nového krídla nemocnice Manado Adventist Hospital, ktoré sa konalo 15. februára. Nové trojposchodové zariadenie poskytuje ďalších 55 lôžok v nemocnici, ktorá bola otvorená v roku 2008.
Pri strihaní pásky, guvernér severnej Sulaweskej provincie Sinyo Harry Sarundayang povedal, že ďalšie zariadenie bolo reakciou na primárny cieľ rozvoja zdravia - zvýšenie dlhovekosti, zníženie dojčenskej úmrtnosti a zníženie podvýživy. Provinčná vláda prisľúbila 400.000 dolárov na rádio-diagnostické zariadenie a novú ambulatnú jednotku. Nemocnica sa rozrástla a dnes zamestnáva 265 ľudí. Keď bola otvorená pred piatimi rokmi mala 25 zamestnancov.
13. februára, Wilson navštívil nemocnicu Bandung Adventist Hospital, ktorá sa nachádza asi 150 km juhovýchodne od Jakarty, a je považovaná za jednu z najlepších nemocníc v provincii Západná Jáva. Bola založená v roku 1950 a dnes má 230 lôžok a zamestnáva 700 ľudí. Minulý rok bola slávnostne otvorená nová budova za 7 miliónov dolárov.
Wilson tiež navštívil Indonesian Adventist University v Bandungu, ktorá bola otvorená v roku 1929. Zúčastnil sa na zasvätení pôdy pre výstavbu nového vedeckého centra, a neskôr sa prihovoril zhromaždeniu absolventov univerzity.
"Ste dôležitou súčasťou celosvetového procesu adventistického vzdelávania," povedal Wilson asi 2000 absolventom fakulty, zamestnancom a študentom. Povedal: "Môžete skúmať vedu, filozofiu a všetky ostatné odvetvia poznania, ale nezabudnite, že základom každého pravého poznania je poznanie Boha."
Cirkev adventistov prevádzkuje nemocnice aj v mestách Bandar Lampung a Medan.
USA (#22) 22.2.2013
Zomrel kazateľ a spisovateľ Morris Venden
Morris Venden, ktorý zomrel 10. februára vo veku 80 rokov, bol známy kazateľ, rečník a autor viac než 40 kníh.
Venden sa vo svojom živote snažil priniesť nový pohľad na Ježiša a spasenie skrze vieru v Cirkvi adventistov siedmeho dňa asi od roku 1970.
Slúžil ako pastor vo viacerých univerzitných zboroch, vrátane La Sierra University a Pacific Union College v Kalifornii, Union College v Nebraske, a Southwestern University v Texase. Pred odchodom do dôchodku v roku 1998 slúžil v zbore Azure Hills v južnej Kalifornii.
Neskôr slúžil ako mimoriadny rečník v spoločnosti Voice of Prophecy, so sídlom v Kalifornii. V poslednom desaťročí svojho života trpel demenciou frontálneho spánku.
Jedna z jeho najvýznamnejších kníh bola "95 téz o spravodlivosti skrze vieru," ktorá vyšla v roku 1987 v Pacific Press. Jeho osobná obľúbená kniha bola "od Exodu po Advent," ktorá vyšla v Southern Publishing Association, v ktorej porovnal - podľa jeho názoru - podobné chyby a príbehy Božieho ľudu v čase Exodu a Adventistov siedmeho dňa.
"Myslím, že sám vo vlastnej subkultúre chcel čerpať ponaučenie z týchto príbehov, aby sme nemuseli opakovať tieto chyby," povedal jeho syn Lee Venden.
Venden sa narodil v Portlande, v štáte Oregon, USA a vyštudoval na Univerzite La Sierra v roku 1953.
Rovnako ako jeho hrdina, adventistický kazateľ H.M.S. Richards st., aj Venden "bol presvedčený, že adventné posolstvo sa dá vhodne zhrnúť do dvoch slov: "Len Ježiš," povedal jeho syn.
Rozlúčka s br. Vendenom je naplánovaná na nedeľu, 3. marca v Univerzite Loma Linda v Kalifornii.
Na záver jeho vlastná myšlienka o pohreboch, z kázania v roku 2003: "Dobrý pohreb je taký, ktorý je zameraný na Ježiša... Prečo neoslavovať darcu života namiesto vychvaľovania zosnulého?"
Papua-Nová Guinea (#21) 25.1.2013
Misijný letec Cirkvi adventistov s.d. utrpel ťažké popáleniny pri nehode v Papue-Novej Guinei
Letecký inžinier Linden Millist slúžiaci v misijnej flotile Adventist Aviation Services (AAS) na Papue-Novej Guinei utrpel popáleniny na 50 percentách tela v utorok 22.1.2013 pri požiari počas rutinnej údržby na novom lietadle.
Linden Millist bol pri nehode, keď sa palivová nádrž vznietila v hangári AAS na letisku v meste Goroka v provincii Eastern Highlands. Následne bol záchrannou helikoptérou prevezený do nemocnice v Brisbane, v Austrálii, kde zostáva v kritickom stave.
AAS spolupracuje so štátnou komisiou pre vyšetrovanie nehôd v snahe určiť príčinu nehody.
AAS hrá kľúčovú úlohu v pôsobení cirkvi adventistov v Papue-Novej Guinei. Piloti prepravujú pastorov, učiteľov a stavebné materiály do izolovaných a horských oblastí pozdĺž riečnych systémov Fly a Sepik. Mnohé z odľahlých dedín sú vzdialené na dva dni chôdze od hlavných ciest. AAS tiež pomáha pri zdravotníckych evakuáciách.
Adventistická spoločnosť vlastní dve 10-miestne lietadlá a minulý rok uskutočnila viac ako 1000 misijných letov. AAS tiež poskytuje komerčné lety, aby si finančne vypomohla.
Millist je jedným z 13 zamestnancov AAS, z ktorých sú štyria piloti.
Predseda Cirkvi adventistov v Papue-Novej Guinei, Leigh Rice, prosí adventistov, aby sa modlili za Millista a jeho uzdravenie po ťažkej nehode.
USA (#20) 25.1.2013
Uskutočnilo sa prvé stretnutie výboru pre teológiu vysväcovania
Prvé stretnutie členov výboru pre štúdium teológie ordinácie (TOSC), ktoré sa konalo 15-17 januára 2013 sa ukončilo optimistickou správou.
Stretnutie výboru sa uskutočnilo blízko sídla Generálnej konferencie CASD v Silver Spring, Maryland, USA.
"Máme reálnu nádej, že cirkev bude môcť nájsť spôsob, ako vyriešiť rozdiely, ktoré máme k otázke vysväcovania," povedal predseda výboru Artur Stele, riaditeľ Biblického bádateľského inštitútu pri GK.
"Zo stretnutia sme odišli s veľmi optimistickým pocitom a s vierou, že Boh nás vedie. Máme veľa dôvodov, za čo ďakovať Pánovi."
Výkonný výbor Generálnej konferencie zorganizoval výbor TOSC v októbri 2012 za účelom preskúmania konceptu vysväcovania z biblického pohľadu, a či je určený len pre jedno pohlavie. Študijný výbor sa skladá zo 106 členov - teológov, laikov, pastorov a biblických študentov zo všetkých 13 svetových divízií cirkvi. Generálna konferencia vymenovala za predsedu Artura Steleho, Geoffreya Mbwanu za podpredsedu, a Karen Porterovú za tajomníčku. Asi 25 percent členov tvoria ženy.
Na stretnutí odzneli prezentácie jednotlivcov, zamerané na štúdium rôznych aspektov vysväcovania, ako je riešenie doktrinálnych problémov v cirkvi, história vysväcovania a hermeneutika.
Jeden z členov výboru povedal: “Rozdiely v názoroch boli živo diskutované na druhý deň popoludní, ale potom Pastor Stele nás zastavil a povedal: ‘Poďme sa modliť, ’ a celá atmosféra sa zmenila. Vládol tam vrelý kresťanský duch, a my sme mohli otvorene zdieľať svoje názory."
Pokračujte prosím v modlitbách za tento výbor, aby pri tomto štúdiu pracoval pod vedením Ducha Svätého.
Druhé zo štyroch plánovaných stretnutí sa bude konať v júli 2013 v Marylande.
Mongolsko (#19) 27.12.2012
Cirkev v Mongolsku rastie
Misijné pole Cirkvi adventistov s.d. v Mongolsku získalo v roku 2012 päť nových pozemkov, čo umožňuje cirkvi rozšíriť svoje komunitné služby a cirkevnú infraštruktúru v regióne.
Cirkev, ktorá v Mongolsku prakticky funguje len od roku 1990, má 24 zborov a takmer 2000 členov. Vďaka medzinárodnej podpore, investíciám do pozemkov a cirkevných budov, a plánom pre komunitné centrá, je cirkev pripravená pre väčšie misijné aktivity a ako dúfajú predstavitelia cirkvi, aj pre rast členstva.
Adventné dielo medzi mongolským ľudom začali v roku 1926 ruskí misionári z Mandžuska, Číny. O niekoľko rokov neskôr tam pôsobil americký misionár, ktorý založil misijné centrum a kliniku. Vrátil sa do Spojených štátov koncom 30. rokov minulého storočia, a druhá svetová vojna zabránila ďalšej práci v tejto oblasti.
Činnosť Cirkvi adventistov s.d. bola obnovená až v roku 1990 po skončení socialistickej vlády, kedy sa krajina otvorila pre náboženstvo. V roku 1990 do Mongolska prišli dobrovoľníci zo súkromnej adventnej organizácie Adventist Frontier Missions a v roku 1997 bolo v Mongolsku formálne založené Misijné pole Cirkvi adventistov v rámci Severo-Ázijskej-Pacifickej divízie.
Kresťanstvo je v Mongolsku relatívne nové. Približne polovica Mongolov sú budhisti a viac ako štvrtina sú ateisti. Šamanizmus je tiež rozšírený. Avšak spoločnosť je prevažne sekulárna.
Istý austrálsky developer s podporou ďalších darcov plánuje v rámci dobrovoľných akcií prispieť k vybudovaniu budúcich komunitných centier v Mongolsku.
USA (#18) 7.12.2012
Americký herec sa stal adventistom
Najmladší herec zo seriálu "Dva a pol chlapa" - Angus T. Jones sa v júni 2012 pokrstil a stal členom zboru v San Fernando Valley v Californii, USA.
Angus má v súčasnosti 19 rokov.
O svojej životnej ceste porozprával v októbrovom interview pre adventistickú televíziu v relácii Turning Point.
V inom videu, ktoré vzniklo pre kresťanskú organizáciu Forerunner Christian Church, Jones povedal, že vďaka štúdiu Biblie ho vraj začal znepokojovať oplzlý humor, ktorý je typický pre jeden z najsledovanejších televíznych seriálov v USA.
"Ak pozeráte Dva a pol chlapa, prosím, prestaňte tento seriál pozerať. Ja sám som v Dva a pol chlapa a nechcem tam byť. Prosím, prestaňte to pozerať a plniť si hlavy špinou. Ľudia hovoria, že je to len zábava. Preštudujte si ale niečo o vplyvoch televízie na váš mozog a prisahám vám, že sa rozhodnete zmeniť svoj postoj k televízii, najmä k tomu, čo pozeráte," vyzval rodák z texaského Austinu. Televízna sieť CBS aj produkčná spoločnosť Warner Bros Television sa k mladíkovým slovám odmietli vyjadriť.
Guatemala (#17) 23.11.2012
Cirkev adventistov s.d. v Guatemale bola zasiahnutá zemetrasením
Cirkev Adventistov siedmeho dňa v Guatemale smúti nad stratou piatich členov, vrátane staršieho zboru po tom, čo západnú časť krajiny začiatkom novembra zasiahlo zemetrasenie s magnitúdou 7,2 stupňa Richterovej stupnice. Počet obetí dosiahol 52, pričom viac ako 2600 domov bolo zničených.
Cirkevní predstavitelia uvádzajú, že šesť modlitební bolo zničených, 15 členov stratilo svoje domovy a viac než 100 členov má poškodené domy.
„Sme hlboko zarmútení a súcitíme s rodinami, ktoré prišli o svojich milovaných. Sme zarmútení nad stratou niektorých našich cirkevných predstaviteľov," povedal Guenther Garcia, predseda cirkvi v Guatemale.
Očitý svedok povedal, že Juan Perez Lopez, hlavný starší zboru vo zbore Tupox v Concepción Chiquirichapa, v provincii Quetzaltenango, práve nakladal so svojím otcom piesok na náklaďák v lome na úpätí kopca, keď udrelo zemetrasenie.
Následný zosuv zasypal Juana a jeho otca. Brat Juana Pereza, Augusto, ďalší dvaja členovia zboru a niekoľko ďalších sa ich snažili vykopať, keď prišli dodatočné otrasy a spôsobili ďalší zosuv, ktorý zabil všetkých, vrátane záchranárov.
Abilite Cima, pokladník cirkvi v Guatemale, navštívil rodiny o niekoľko dní neskôr a zúčastnil spomienkovej bohoslužby v molitebni v meste Tupox. Povedal, že cirkevné rodiny nestratil nádej.
18-ročný Kevin Perez, ktorý stratil svojho otca a dedka sa bude starať o svojich štyroch mladších súrodencov. „Nie sme sami, máme veľkú adventnú rodinu. Pán Boh je s nami, podporuje nás a utešuje nás," povedal Kevin.
Výzvy pre cirkev v Guatemale po tejto katastrofe sú ohromujúce, povedal Garcia.
„Tisícky rodín žijú v provizorných prístreškoch, stovky domov sú zničené a tisícky ľudí sú postihnuté. K tomu sú mrazivé teploty a ľudia potrebujú jedlo, teplo a strechu nad hlavou,“ povedal.
Cirkev adventistov v Inter-Americkej Divízii poskytla núdzové finančné prostriedky, aby zabezpečila jedlo a deky pre postihnuté adventné rodiny, povedal Garcia.
Národné gardy a dobrovoľníci organizácie ADRA roznášajú potravinové vrecúška s fazuľou a ostatnými potravinami v najviac postihnutých oblastiach v provinciách San Marcos a Quetzaltenango.
Národná komisia pre zmiernenie katastrof (CONRED) uvádza, že zemetrasenie postihlo viac ako 1,2 milióna ľudí, vyše 12.000 domov bolo zničených alebo poškodených, cca 18.700 ľudí bolo evakuovaných, a viac než 6200 ľudí býva v 64 provizórnych prístreškoch.
Zemetrasenie zo 7. novembra je najsilnejšie v Guatemale od roku 1976, pri ktorom vtedy zahynulo viac ako 24.000 ľudí.
India (#16) 23.11.2012
Indická rádiostanica odvysielala na VKV historicky prvý adventistický rozhlasový program
Indické FM rádio v polovici novembra 2012 odvysielalo prvý adventistický rozhlasový program.
Program, ktorý vyrobilo Adventist World Radio, bol nahratý v jazyku Telugu a odvysielaný v meste Hyderabad v strednej a východnej Indii, kde sa hovorí týmto jazykom.
Predtým poslucháči v Indii mohli počúvať len programy AWR prostredníctvom krátkovlnného vysielania, alebo zo záznamu a na podcastoch, ktoré boli nahrané v 13 jazykoch, ktorými sa v krajine hovorí.
Hyderabad je domovom pre viac ako 9 miliónov ľudí. Po Číne, India je druhá najobývanejšia krajina na svete.
Cirkev adventistov sa v súčasnosti zameriava na misiu v mestách, kde žije viac ako polovica svetovej populácie. Mubai je jedným z desiatok veľkých mestských centier, kde cirkev plánuje verejnú evanjelizáciu. Séria mestskej evanjelizačnej kampane začne na budúci rok v New Yorku.
Bielorusko (#15) 23.11.2012
Predseda cirkvi Ted Wilson navštívil Bielorusko
Koncom októbra 2012 predseda GK Cirkvi adventistov s.d. Ted Wilson sa zúčastnil vysvätenia nového cirkevného centra v hlavnom meste Minsku. Centrum, ktoré pozostáva z modlitebne, miestností pre mládež a deti, bytov pre cirkevných pracovníkov a štúdia pre novozriadenú pobočku televízie Hope Channel, má slúžiť potrebám rastúcej adventnej komunity.
„Bolo pre mňa prednosťou zúčastniť sa na tejto slávnosti,” povedal Wilson, pričom vyjadril uznanie pre „intenzívnu energiu“ ktorú veriaci vynaložili počas výstavby, ktorá trvala 45 pracovných dní.
„Boh má veľký plán pre Bielorusko. Tie úžasné veci, ktoré sa podarilo spraviť sú len začiatkom toho, čo Boh vykoná,” povedal Wilson.
Wilson využil príležitosť a stretol sa tiež s vládnymi úradníkmi, vrátane Leonida Gulyaka, komisára pre náboženské a etnické záležitosti, ktorý povedal, že posolstvo Cirkvi adventistov podporuje priority krajiny.
„Oceňujeme hlbokú vieru adventistov vieru a úprimné vyjadrenie tejto viery, vašu podporu zdravých rodinných vzťahov a vašu práca proti drogám,“ povedal Gulyako.
Brazília (#14) 31.10.2012
ONLINE evanjelizácia z Brazílie
Predstavitelia CASD v Južnej Amerike hovoria, že nový spôsob interaktívnej, on-line evanjelizácie má za cieľ osloviť mladých dospelých ľudí po celom svete.
Séria relácií o proroctvách pod názvom "Countdown", bola vysielaná minulý mesiac ako livestream na španielskych a portugalských webových stránkach Cirkvi adventistov. Webový formát umožňoval divákom počas celej série komunikovať s rečníkom, ktorým bol Luís Gonçalves.
"Dosiahli sme takmer 2000 tweetov za hodinu na začiatku programu," povedala Rogéria Ferraz, technická koordinátorka tohto programu.
Odhaduje sa, že asi 84.000 divákov sledovalo portugalský livestream a cca 45.000 divákov sledovalo program v španielčine. Tieto čísla sú založené na prieskume vzorky užívateľov internetu po skončení programu.
Prieskum tiež ukázal, že veková kategória divákov bola cca od 17 do 33 rokov a program bol sledovaný v päťdesiatich krajinách po celom svete. Diváci od Južnej Ameriky po Slovensko posielali rečníkovi otázky o znameniach Ježišovho druhého príchodu, o tisícročnom kráľovstve a ďalšie otázky týkajúce sa posledných dní.
Viviane Souza Paz, diváčka z Brazílie, povedala, že tento program jej objasnil Písmo Sväté. "Nikdy som nerozumela Biblii tak dobre ako teraz," povedala.
USA (#13) 31.10.2012
Správa o hospodárení cirkvi bola predstavená na výročnom zasadaní delegátov GK
Napriek všeobecnému poklesu náboženských príspevkov od veriacich ľudí, v Cirkvi adventistov nič podobné nie je vidieť – hovoria finanční úradníci cirkvi. Naopak, pokladníci aj naďalej vidia stabilný - a v mnohých oblastiach rastúci podiel desiatkov a misijných darov. Celkový objem desiatkov odovzdaných ústrediu svetovej cirkvi z mimo územia Severnej Ameriky do septembra dosiahol 20.700.000 dolárov, čo je 5,6 percentuálny nárast od minulého roka. Misijné dary z rovnakej oblasti boli vyššie o 5,4 percenta, a predstavovali 45.100.000 dolárov.
Historicky, Cirkev adventistov sa spoliehala najmä na finančné príspevky zo severoamerickej divízie (NAD). Ale v posledných rokoch, stále väčšia časť rozpočtu svetovej cirkvi pochádza z desiatkov a darov z územia mimo Severnej Ameriky.
Počas výročného zasadania delegáti odhlasovali a schválili prevádzkový rozpočet na rok 2013 v objeme 174.000.000 dolárov.
Delegáti tiež schválili niekoľko odporúčaní výboru strategického plánovania. Hope Channel Ukrajina, oficiálna televízna sieť CASD, dostane 490.000 dolárov. Táto televízna stanica získala vysielaciu licenciu od Ukrajinskej vlády. Ďalšiích 400.000 dolárov pôjde na modernizáciu netAdventist.org - webový komunikačný softvér platformy.
Komisia pre štúdium desiatkov taktiež odporučila nové usmernenie, aby organizačné jednotky cirkvi, ako združenia a únie odovzdávali správy výkonnému výboru svetovej cirkvi o objemoch desiatkov použitých v pastoračnej službe, administratíve, vzdelávaní a knižnej evanjelizácii v príslušných oblastiach.
USA (#12) 24.8.2012
Databáza Ellen G. White Estate bola hacknutá
Webové stránky obsahujúce všetky spisy spoluzakladateľky Cirkvi adventistov siedmeho dňa Ellen G. Whiteovej boli hacknuté a niektoré z jej autorských dokumentov boli ponúkané na predaj on-line.
Pracovníci Ellen G. White Estate uviedli, že hackeri ukradli materiál z databázy listov a rukopisov chránenej heslom. Hackeri tiež ukradli mailing list, ktorý použili na ponúkanie ukradnutých dokumentov.
E. G. Whitová, ktorá zomrela v roku 1915, publikovala viac ako 35 kníh a asi 5000 článkov. Okrem toho, zanechala po sebe cca 8300 a listov a manuskriptov, z ktorých mnohé sa neskôr objavili v kompiláciách. Takmer 25 percent z tejto kolekcie bolo publikovaných v rokoch 1981 a 1993 v sérii 21 zväzkov s názvom "Manuscript Releases". Ďalšia zbierka je momentálne v tlači.
Adventisti siedmeho dňa veria, že u E.G. Whitovej sa prejavoval počas jej 70-ročnej služby dar proroctva. Whiteová je jednou z najviac prekladaných autoriek. Medzi jej najznámejšie tituly patrí "Veľký spor vekov", "Túžba vekov" a "Cesta ku Kristovi." Jej knihy sú k dispozícii on-line vo viac ako 50 jazykoch na stránke egwwritings.org.
Ukrajina (#11) 24.8.2012
Cirkev adventistov s.d. na Ukrajine sa stáva prvým náboženským vysielateľom
Licencia, udelená Národnou radou Ukrajiny pre televízne a rozhlasové vysielanie oprávňuje ukrajinskú stanicu Hope Channel vysielať v 600 celoštátnych káblových sieťach. Satelitný kanál bude pravdepodobne spustený v novembri. Toto rozhodnutie je prvým svojho druhu, kedy náboženský vysielateľ získal vysielaciu licenciu vo východoeurópskej krajine.
"Je to veľký pokrok pre našu cirkev na Ukrajine," povedal Brad Thorp, prezident televíznej spoločnosti Hope Channel.
Predtým televízia Hope Channel Ukrajina vysielala na káblových kanáloch prevádzkovaných inými subjektmi.
S touto licenciou môže Hope Channel Ukrajina potenciálne "zasiahnuť tri zo štyroch osôb na Ukrajine," uviedol riaditeľ Hope Channel Ukrajina Vacheslav Demjan v tlačovej správe.
Na Ukrajine je viac ako 60.000 adventistov, ktorí sa stretávajú v cca 900 zboroch. Cirkev tu tiež prevádzkuje vysokú školu, anglickú jazykovú školu, vydavateľstvo a mediálne centrum Golos nadeždy v Kyjeve.
USA (#10) 5.8.2012
Severoamerická únia odmietla zásadu svetovej cirkvi týkajúcu sa vysväcovania žien
Aj napriek jasnej a úprimnej výzve predsedu GK CASD Teda Wilsona, Kolumbijská únia cirkvi (USA) odhlasovala 29. júla 2012 vysväcovanie žien do kazateľskej služby. Kolumbijská únia zahŕňa 8 štátov: Washington DC, Delaware, Maryland, New Jersey, Ohio, Pennsylvania, Virginia a West Virginia.
Tento historický krok vytvára doktrinálnu trhlinu medzi ôsmimi združeniami a väčšinou svetovej cirkvi CASD. Ted Wilson varoval, že toto rozkolné rozhodnutie môže mať "veľa vážnych následkov" a viesť k fragmentácii a nejednote. [1]
Cirkev adventistov siedmeho dňa, ktorej spoluzakladateľkou bola Ellen Whiteová, vždy podporovala aktivitu žien v širokom spektre služieb. Napriek tomu hlasovanie z 29.7. predstavuje zásadný odklon od historickej adventistickej pozície, že Písmo podporuje vysväcovanie len mužov za kazateľov.
Pacifická únia má naplánované podobné hlasovanie na 19. augusta v južnej Kalifornii. Ak ste proti tomu, aby sa severoamerické únie teologicky oddelili od svetovej cirkvi:
1. Navštívte stránku Christ or Culture
2. Podpíšte petíciu
3. Prepošlite ďalším priateľom
Petícia bude predložená všetkým predstaviteľom severoamerickej divízie a generálnej konferencie pred plánovaným hlasovaním 19. augusta.
Prečítajte si komentáre na stránke Columbijskej únie, prípadne vyjadrite svoj názor tu.
Zdroj: http://christorculture.com/portfolio-view/adventist-union-rejects-world-church-policy-regarding-womens-ordination
Nigéria (#4) 15.6.2012
Nová adventistická lekárska fakulta s nemocnicou v Nigérii je prvá v Afrike
Nová škola medicíny v Nigérii je prvá adventistická inštitúcia svojho druhu v Afrike. Škola s nemocnicou (The Benjamin S. Carson Sr. School of Medicine and Babcock University Teaching Hospital) bola slávnostne otvorená v júni počas slávnostnej bohoslužby na cirkevnej univerzite Babcock v Lagose v Nigérii.Podľa správy Organizácie Spojených národov, v subsaharskej Afrike žijú asi dve tretiny z 33 miliónov dospelých a detí na celom svete chorých na HIV / AIDS, no napriek tomu do tohto regiónu ide len 1 percento globálnych výdavkov na zdravotníctvo.

Otvorenie lekárskej fakulty v Nigérii, aj keď nebude okamžitým riešením, je „jasným štartom" smerom k „systému poskytovania zdravotnej starostlivosti v Afrike, zatiaľ bez konkurencie,“ povedal prezident univerzity Babcock James Makinde.

Na škole už od januára študuje 37 študentov v programe MBBS. „Chceme vychovávať nielen lekárov, ale aj zdravotných misionárov, ktorí pôjdu do všetkých častí sub-regiónu a budú poskytovať zdravotnú starostlivosť z biblickej perspektívy," povedal Chiemela Ikonne, riaditeľ oddelenia výchovy pri západo-centrálnej divízii v Afrike.

„Uzdravenie tela nikdy nemôže byť úplné bez uzdravenia mysle. Tento spôsob vzdelávania prináša dimenziu,ktorá v sekulárnej príprave lekárov chýba," povedal Ikonne.
Keňa (#3) 15.6.2012
Kenský prezident Kibaki otvoril adventistickú univerzitnú knižnicu
Kenský prezident Mwai Kibaki pochválil Cirkev adventistov siedmeho dňa za podporu vzdelávania národaa širšieho afrického kontinentu v prejave počas slávnostného otvorenia novej knižnice Judith Thomas Library priAdventist University of Africa (AUA).

Predseda cirkvi Ted N. C. Wilson v príhovore podčiarkol záväzok cirkvi poskytovať kvalitné vzdelanie.Na AUA sa každý semester zapíše asi 380 študentov. Škola je priamo pričlenená k ústrediu svetovej cirkvi v Silver Spring.

Nová knižnica – trojpodlažný komplex, ktorý je súčasťou školy, bola postavená za 6 miliónov USD, pričom počiatočný milión dolárov venovala americká filantropka Judith Thomas. Ďalší milión dolárov sa získal pomocou špeciálneho knižného projektu.

Súčasťou knižnice je výskumné centrum Ellen G. White, kde budú zhromažďované knihy týkajúce sa kultúrneho dedičstva Cirkvi adventistov a afrického dedičstva.
Euro-Africká divízia (#2) 15.6.2012
Zomrel Edwin Ludescher - bývalý predseda Euro-Africkej divízie
Edwin Ludescher, ktorý slúžil ako predseda Euro-Africkej divízie od roku 1975 do roku 1994, zomrel 11. júna vo veku 84 rokov.

Počas svojej služby, Ludescher bol nápomocný vo vyjednávaní s politickými lídrami kvôli zlepšeniu situácie členov cirkvi žijúcich vo vtedajších komunistických krajinách východnej Európy.

Ludescher začal svoju službu v roku 1948 ako mládežnícky kazateľ v Rakúsku. Od roku 1954 pôsobil dva roky ako dekan pre mužov na teologickom seminári v Collonges vo Francúzsku. V roku 1956 dostal poverenie pôsobiť ako misionár v Kamerune, v Afrike, kde so svojou rodinou žil takmer 10 rokov. V roku 1968 bol menovaný za riaditeľa cirkevnej inštitúcie Equatorial African Mission. Eliseo Cupertino, misionár a blízky priateľ Ludeschera, povedal: „Bod jeho vedením bol dosiahnutý veľký pokrok... z hľadiska vývoja nových aktivít v nových teritóriách, aj z hľadiska rozvoja nových inštitúcií."

V roku 1975, na zasadnutí Generálnej konferencie vo Viedni, bol Ludescher zvolený za predsedu Euro-Africkej divízie, kde pôsobil až do svojho odchodu do dôchodku v roku 1994.

Pohrebná bohoslužba sa konala v piatok 29. júna o 14:00 v Bernskej modlitebni CASD vo Švajčiarsku.
Rumunsko (#1) 9.6.2012
Predseda GK CASD Ted Wilson navštívil Rumunsko
V sobotu 9. júna predseda svetovej cirkvi Ted N. C. Wilson prehovoril k publiku cca 4000 členov v palácovej sále v Bukurešti, ktorá bola voľakedy pýchou bývalého komunistického režimu. Ted Wilson pochválil „vernosť" a„nadšenie" rumunských adventistov. „Boh obdaril svoj ľud tu v Rumunsku... láskou k adventnému posolstvu",povedal.

Wilson vyzval celú cirkev v Rumunsku, aby v zomknutí pokračovala v „zjednocujúcej" misii a podporovala ju prostredníctvom aktívneho zapojenia do cirkevných iniciatív, ako je napr. projekt Veľký spor vekov. Členovia cirkvi tam už rozšírili viac ako pol milióna výtlačkov tejto knihy of Ellen G. Whiteovej, povedal Teodor Hutanu, predseda cirkvi adventistov v Rumunsku.

Hutanu povedal Wilsonovi, že aj ostatné cirkevné iniciatívy, ako je „Oživenie a Reformácia“ a „Misia v mestách“sú „dobre známe medzi rumunskými adventistami."Neskôr, v rozhovore pre cirkevnú televíznu sieť Hope Channel, Wilson pochválil mladých rumunských adventistov za ich „duchovnosť a misijnú horlivosť" a povzbudil ich, aby si zachovali svoju vieru.Rumunsko je domovom najväčšieho európskeho spoločenstva adventistov. Cirkev tu má 67.100 členov, v 1.091zboroch a 265 skupinách.
Viac...